Bolest hlavy

Bolest hlavy je příznakem onemocnění celého těla. Obtěžuje pacienta a může u něj způsobit i deprese, apatii či naopak agresivitu. Primární bolesti hlavy nejsou projevem dalšího onemocnění a příčina je objasněna téměř vždy ihned. Sekundární bolest hlavy jsou příznakem onemocnění nejen v oblasti hlavy.

Bolest hlavy – migréna

Jednou z nejčastějších primární příčin je migréna. Nejčastěji přichází v pubertě. Jde o opakující se záchvatovité onemocnění. Předchází jí přecitlivělost či podrážděnost. Rozlišujeme migrénu s aurou nebo bez, kdy jsou aurou myšleny doprovodné příznaky, které do hodiny od počátku migrény vymizí. Strany bolesti se při záchvatu mohou měnit a záchvat trvá několik hodin až dní. Některé migrény přímo souvisejí se stresem, alergií nebo menstruací.

K prevenci a utlumení bolesti se používají při záchvatech 3 -4 x měsíčně antidepresiva, antiepileptika, beta blokátory a další.

Příznakem doprovázející tyto bolesti hlavy jsou nejčastěji nutkání na zvracení i zvracení samotné, přecitlivělost na zvuky, hluk a světlo.

Bolest hlavy – tenzní bolest

Je nejčastější typ bolesti hlavy. Dělí se na krátkodobou epizodickou a chronickou, kdy bolest hlavy může trvat i několik týdnů. Nejčastěji se objevuje v pubertě a nejvíce se vyskytuje v produktivním věku, ve stáří ubývá. Může být provázena migrénou. Často vzniká jako následek častého užívání analgetik. Anamnézu potvrdí až vyšetření neurologické či psychologické.

Důvodem vzniku bolesti hlavy jsou stres, postiženy jsou osoby neurotické, s depresemi, s vysokou psychickou i fyzickou zátěží. Komplikací je přechod z epizodické do chronické formy.

Příznakem je tupá bolest střední intenzity, nejčastěji oboustranná. Typická je v týlu a ve spáncích.

Prevencí je změna životního stylu, psychoterapie. Nepoužívají se analgetika. Vhodné jsou cvičení a uklidňující metody.

Bolest hlavy – Cluster headache

Tento typ pro bolest hlavy nemá český ekvivalent. Postihuje muže ve středním věku a typické pro ni jsou jednostranné záchvaty v oblasti oka. Trvají jednu až tři hodiny v rozmezí několika dní až týdnů. Tyto časové úseky se nazývají clustery.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář jako první k "Bolest hlavy"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*